Správne som si zvolil? A čo ak nie?

Nedávno som syna (Tomáš, skoro 6r) odviezla na jeho prvý krúžok. Keďže bicyklovanie je jeho vášeň, dúfala som, že sa mu bude páčiť a že to zvládne. Ja s jeho mladšou sestrou sme sa zatiaľ 2 hod motali po okolí ešte s našimi priateľmi a Tomášovou najlepšou kamarátkou Viki. Potom sme ho vyzdvihli:

JA: „Poď, ideme už domov.“

TOMI: „NIEEEEEE, ja sa chcem ešte bicyklovať na dráhe a potom sa hrať s Viki!“

JA: „Nie Tomi, už aj oni idú domov, aj my už potrebujeme ísť“

TOMI: „uaaaaaaaaaaaaaaaaaa“ – hnev a plač

Koľkokrát aj my ľutujeme všetko, čo BY sme mohli mať, keBY sme sa rozhodli inak, keBY sme urobili niečo inak. O čo lepšie BY to určite bolo. A o čo viac BY sme určite boli spokojnejší. A najradšej BY sme možno plakali aj my a hnevali sa na celý svet. Áno, život v „podmienke“ je možno jednoduchší, pretože je bez prevzatia zodpovednosti za svoje rozhodnutia a uvedomenia si následkov.

Ale niečo nám uniká, keď kráčame po zvolenej ceste a pritom sa pozeráme inde – momenty, ktoré sme naozaj zažili a čo všetko sme sa pri tom naučili. Sila našich rozhodnutí, nech boli akékoľvek. Pochopenie, súcit a odpustenie k sebe samému, keď si potom uvedomíme, čo sme stratili, o čo sme prišli alebo, že sa možno vrátime na križovatku a rozhodneme sa inak. Odvaha zobrať život do svojich vlastných rúk a kráčať hrdo po zvolenej ceste.

JA: „ty si si teraz uvedomil, o čo všetko si prišiel tým krúžkom a veľmi ťa to mrzí“

TOMI: „áno!“ – ešte plače

JA: „ja viem…a čo keby si mi povedal, čo všetko si sa dnes naučil?“

TOMI: „naučil som sa…“ – najprv smutne, potom mi to začal ukazovať a už bol veselší

JA: „A keď si si teraz uvedomil, čo všetko si získal a čo stratil, čo je pre teba dôležitejšie?“

TOMI: „krúžok, veď s Viki môžeme ísť aj inokedy von“

Čo by sa zmenilo, keby ste si aj Vy sami vedeli v danej situácii položiť podobné otázky, alebo by ste mali pri sebe niekoho, kto sa Vás na to opýta a posvieti Vám na miesta, ktoré ste možno prehliadli?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *