Zdvihni tú dosku na záchode!

Syn (6r) v poslednej dobe prestal zdvíhať dosku na záchode. Je to super pocit, sadnúť si tam potom…fakt…🤦🏼‍♀️

Upozornenie – nefungovalo. Vysvetlenie – nefungovalo. Rozčúlenie sa – nefungovalo. Nechať ho umyť záchod – nefungovalo…

Jeho odpoveď, prečo ju nezdvíha: „Nechce sa mi…“

Hm 🤔

Ja: Ale ja si nechcem sadať na mokrú ocikanú dosku!

Tomi: Veď ja ju vždy utriem!

Ja: (❓🤔) Ukáž mi to prosím, aby som to pochopila.

Tak mi ukázal, ako to robí: vošiel na záchod (bez rozsvietenia), vycikal sa bez zdvihnutia dosky, potom odtrhol wc papier a dosku zľahka utrel (zľahka preto, lebo držal wc papier opatrne dvomi prstami). Kukala som ako puk 😂Potom som rozsvietila a ukázala mu, kde všade je to ešte mokré. Zostal prekvapený…začal to teda utierať – normálne. Bolo vidieť, že sa mu to nepáči. Nakoniec som sa ho opýtala, čo je jednoduchšie?

Či zdvihnúť dosku alebo ju nezdvihnúť a potom ju pracne utierať…

Odpoveď bola jasná (ale bola som pripravená aj na to, že si vyberie druhú možnosť)… uvidíme, dokedy mu to vydrží 😁

Pri tomto som si uvedomila, že on nerozumel, prečo sa rozčuľujem. On si myslel, že urobil všetko správne. Skúšala som rôzne spôsoby, ale každý zlyhal… mohla som to zobrať tak, že som zlyhala ja, že som zlyhala ako matka, lebo neviem naučiť syna zdvíhať dosku pri cikaní. Ale ja som sa rozhodla zastaviť sa a zamyslieť sa nad tým, prečo nič z toho, čo som vyskúšala, nefungovalo. No preto, lebo som hľadala spôsoby ako NAňho a nie ako S ním. Pochopila, že nerozumiem, prečo to vlastne robí tak, ako to robí. Stáli sme oproti sebe a nerozumeli sme si. A každý si tvrdil to svoje.

Koľkokrát sa nám toto deje v bežných situáciách? Rozprávame na seba, každý tou svojou rečou, ale nerozumieme si, nepočujeme sa. A keď druhý nerobí to, čo my potrebujeme, aby robil, môžeme si myslieť, že zlyhávame. Berieme to osobne. A pritom stačí jednoduchá prosba: vysvetli mi to, prosím. V tej chvíli hovoríme tomu druhému, že ho rešpektujeme a chceme porozumieť jeho konaniu. Lebo nikto nerobí nič, len tak…

Vyskúšajte to a dajte mi vedieť, v akých situáciách sa Vám to podarilo a aký bol výsledok.